Založ si blog

Zastavme výpredaj rastlinného genetického materiálu.

 Na prelome rokov medzi farmármi Európy bola veľmi živá diskusia na tému ako ďalej s osivárstvom a zachovaním biodiverzity semien a rozmnožovacieho materiálu. Pripravovaná direktíva EÚ o nariadení v oblasti osív, sadív a rozmnožovacieho materiálu ako aj šľachtení rastlín dala do pohybu ľudí, ktorých vzťah k tejto problematike nie je ľahostajný. Na základe týchto skutočností sa konal v malom rakúskom mestečku Wolkersdorf pracovný seminár počas posledného februárového víkendu z iniciatívy združenia Archa Noah. Na stretnutí boli zástupcovia farmárov a iniciatív z 11 krajín EÚ a ako pozorovateľ delegát z Arménska. Hlavným mottom bolo ,, zachráňme si semiačka“ čo vystihlo situáciu na úseku zachovania biodiverzity rastlín v Európe.

 Zástupca Veľkej Británie a Arménska

Vystúpenia delegátov ako aj organizátorov semináru ma donútili zamyslieť sa kde sa pohlo slovenské semenárstvo a produkcia rozmnožovacieho materiálu na Slovensku. Do novembra 1989 bolo naše osivárstvo prepojené v rámci východného bloku, kde sa uprednostňoval domáci geneticky materiál s možnosťou šľachtenia s odrodami mimo hraníc Slovenska, ktoré bolo možné prispôsobiť našim agroklimatickým podmienkam. Žiaľ od novembra 1989 uplynulo už takmer 25 rokov výsledok po privatizácií a transformácii spojených s reformami je v porovnaní s krajinami EÚ katastrofálny. Osevné plochy s rozmnožovacími plochami sa minimalizovali a stali sme sa trpaslíkom na úrovni rozvojových krajín. Produkcia osív, sadív a rozmnožovacieho materiálu poskytovala značné pracovné príležitosti v minulosti. Liberálne a voľnomyšlienkárske agrárne filozofie pochovali viaceré podniky zamerané na produkciu tohto materiálu. Honba za bezhlavou okamžitou agrárnou prosperitou, ktorá sa stala utópiou vyhnala Slovensko do spolku krajín s potravinovou závislosťou. S úrovňou niečo vyše 40% sebestačnosti potravín sa radíme na chvost nie EÚ, ale Európy ako takej. Výstižne to charakterizoval britský farmár, ktorý sa pýtal ako chcú postupovať krajiny s takto nízkou sebestačnosťou v oblasti potravín v prípade klimatických anomálii, ktorých sme svedkami  už dnes na úseku potravinovej bezpečnosti . Na Slovensku sme si osvedčili, že výroba čo neposkytuje okamžitý zisk sa nahradí lacným dovozom. Toto bola okamžitá výzva pre nadnárodné chemicko – osivárske korporácie, ktoré ovládli tento trh a postupne vytlačili domáce osivárske a šľachtiteľské spoločnosti dovozom nových odrôd. Na jednej strane priniesli progres v náraste úrod často prepojených na podmienku aplikácie práve pesticídov z portfólia týchto firiem. Tento proces bol rýchly a pružný nakoľko našu legislatívu, ktorá bola a je na slušnej úrovni elegantne a trpezlivo dodržali a profit sa dosiahol – nepotrebovali okamžitý zisk ako naši ekonomickí šamani od slovenských podnikateľov požadovali.

Lobizmus v EÚ prezentovaný týmito korporáciami mal absolútne zúžiť manévrovaciu slobodu a schopnosť farmárov v EÚ na úseku využívania osív. Pôvodné návrhy išli až tak ďaleko, že zo zákona aj drobní záhradkári a záhumienkari mohli používať len certifikovaný materiál. Tento podľa mňa byrokratický a technokratický návrh potieral biologické rozmanitosti a jedinečnosti genetického materiálu. Tento pokus o ovládnutie a regulovanie prírodnej flóry považujem za zvrátenosť a vedie k apokalyptickým scenárom v ľudskom vývoji. Zlaté teľa zatemnilo mozgy nie len biznismenov ale aj niektorých politikov. Aktivity farmárov z celej EÚ ako aj aktivistov zabrzdili spustený proces a aktivity korporácií na tomto úseku nie len poľnohospodárstva, ale aj lesníctva, ktoré bolo taktiež dotknuté týmto opatrením. Slovensko, ktoré dosť výrazne zaostáva v ochrane domácich rastlinných genetických zdrojov v porovnaní nie len v porovnaní s krajinami pôvodnej európskej 12, ale aj oproti krajinám ako je Poľsko, Chorvátsko čo Slovinsko. Podobná je aj situácia v Litve.

Pokiaľ sa Slovensko nespamätá bude len rukojemníkom korporácii a naše genetické banky, ktoré spravujú nadšenci s minimálnou podporou štátu sa stanú len historickým reliktom.

Občania Európy chcú žiť a stravovať sa zdravo na úseku rastlinnej výživy. Čerstvá zelenina, ovocie a rastlinná výživa ako celok musia pre občana poskytovať nie len vizuálnu kvalitu, ale hlavne istotu zdravej výživy. Seminár naznačil cesty ako poskytnúť kvalitné produkty z fariem čo prezentovali hlavne rakúski farmári prezentáciou domácich produktov. Pri pohľade na štatistiky výmer plôch slovenských zeleninárov a ovocinárov som sa musel červenať nakoľko naše hypermarkety ponúkajú cibuľu z Nového Zélandu, cesnak z Číny, vlašské orechy z Chile a sušené slivky z USA sa necítim ako Slovák, ale občan chudobnej africkej krajiny. Náš patriotizmus a nacionálne myslenie končí len na hraniciach s Maďarskom, pričom Maďarsko by nám mohlo byť vzorom pri ochrane domácej produkcie. Je až pozoruhodné koľko pozornosti sa venuje na agrárnom politickom poli problematike podpory domácej produkcie, žiaľ bezvýsledne. Proces je naďalej degresívny a neokoloniálna politiky na úseku poľnohospodárstva a výživy zo strany nadnárodných monopolov žne na našom území úspechy a súčasná agrárna politická špička zrejme s drevenými mečmi tento boj nevyhrá. Viaceré boje o národné rastlinné genetické dedičstvo sme síce prehrali, ale vojna pokračuje ďalej a ako to dopadne závisí len od nášho občianskeho postoja.    1619314_606902682721154_556296710_n 

Kde smeruje komjatická agrárna ideológia z Dobrovičovej ulici.

20.05.2014

Na nemohúcnosť agrárnych expertov z Európskeho parlamentu a byrokratického šimľa Európsku komisiu si roľník pomaly zvyká. Zakrivenosť uhoriek a banánov, zákaz domácej výroby semienok a množstvo iných doslova až humorných excesov už patrí k bruselskému agrárnemu folklóru. Ideologická kríza európskej politiky sa prehlbuje. Británia a Francúzsko sa dostáva do [...]

Predaj pôdy na Slovensku vďačná agenda pre politikov.

04.05.2014

Keď duneli delostrelecké salvy a ohňostroj na krásnom modrom Dunaji 1. mája 2004 v Bratislave ani sme si neuvedomili, že Slovenská republika stráca pôdu pod nohami nie len obrazne, ale aj v skutočnosti. Plnením negociačných, asociačných a aproximačných podmienok sme si neuvedomil, že odovzdávame bez výstrelu aj našu rodnú hrudu. Zem, ktorá bola vykúpená krvou a potom [...]

Umieračik slovenského potravinárstva už vyhráva prvé noty.

08.04.2014

Počas novembrovej revolúcie keď nám z tribún protagonisti revolúcie Kňažko s Budajom nadšene vysvetľovali, že už občania nebudú kupovať pochybné socialistické potraviny s pochybnou kvalitou všetci sme čakali zmenu. Tá prišla – občan skandoval na námestiach našich miest a po otvorení hraníc nám susedia z Rakúska nakupovali plné kufre potravinárskych výrobkov, [...]

dve percentá dane, Pravda, 2%

Spoločnosť Bélu Kélera

08.02.2023 23:54

Naša spoločnosť sa venuje prezentácii hudobného odkazu skladateľa, huslistu a dirigenta Bélu Kélera (1820 - 1882), najslávnejšieho rodáka z Bardejova.

1. BASKET KLUB Michalovce

1.BASKET KLUB MICHALOVCE

08.02.2023 23:51

Sme mládežnícky basketbalový klub v Michalovciach.

dve percentá dane, Pravda, 2%

MAMILA, o. z.

08.02.2023 23:44

MAMILA poskytuje pomoc a podporu počas celej doby dojčenia. Vypĺňa priestor medzi túžbou žien dojčiť a zdrvujúcou realitou, s ktorou sa stretávajú.

QUASARS

QUASARS

08.02.2023 23:37

OZ QUASARS už 15 rokov úspešne zastrešuje koncertné a edukatívne projekty súboru Quasars Ensemble - držiteľa Krištáľového krídla za rok 2013 v kategórii Hudba.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 64133x
Priemerná čítanosť článkov: 4276x

Autor blogu

Kategórie